Stachu

Stachu buł na ece znany zez tego co lubiuł sie o byle co zakłodać i rychtyk wychodziuł za kożdym razym na swoje, chocioż by to buł zakład o nojwiynkciejszum bzdure, bez szansy na wygranum. Nu, bo powiydzcie sami, co ni mum racji, jak tyn szuszwol i szplin, tyn cwany ejber, zakłodoł sie ło to co furt akuratnie ni mioł wpływu, a i tak to un, znaczy sie Stachu wygrywoł kupe bejmów, choćby założuł sie zez jakum grubum rybum nie! Abo kiemsiś ważnym we wladzach.
Roz, na tyn przykład, kumyndant policji, zaciekawiuny Stacha sukcesami, nabroł podejrzynia, czy aby unymu, znaczy sie Stachowi nie za bardzo sie powodzi i czy aby un rychtyk furt wszyćko robi wew zgodzie zez prawym, zaprosiuł "grzecznie" Stacha du sie, nie? Co by sie zapznać zez unygo sposobami wygrywania, jaki knyf sie za tym kryje.
Stachu zaro po doprowadzyniu do kumyundanta zaczun sie zez nim zakłodać o różniaste gupoty ale kumyndant wyniuchoł podstymp, co drygoł sie i mioł fefra sie zakłodać, ino jedna propozycja Stacha uwidziała mu sie rychtyk nie do zdżarcia, nie do przegrania. Stachu zagajuł:" Moge założyć sie o stówe, ze za tydziyń wyrośnie wrzód na życi kumyndanta". Nu i założyli sie. Po tygodniu Stachu znowyk buł u kumyndanta: "Dawaj stówe, boś przegroł"-wypaluł pewny siebie kumyndant. Na to Stachu:"Nie tak pryntko, bo jo to musze eknuńć ... i bliżyj łokna, bo tu troche ciymno ... nu, ni ma wrzoda, przegroł żym ... ale jo żym sie założuł zez cołkiym kumisariatym zez kożdym jednym szkiołym o stówe, co dzisiej kumyndant wypnie gołum żyć bez to łokno ... "

< powrót